Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Prodej roubenky v Rokytnici nad Jizerou

Prodej roubenky v Rokytnici nad Jizerou

Popis nemovitosti

Originální dřevěná roubenka přímo v centru obce na Vás čeká v Rokytnici nad Jizerou. Kvalitní práci řemeslníků z počátku 19.století postačí jen zrenovovat. K okamžitému bydlení či vybudování penzionu vám poslouží 2 bytové jednotky se společnou chodbou, dohromady o velikosti 109m2. Na stejně velké půdě je možné vytvořit další místnosti a rozsáhlý sklep velice dobře poslouží například k uskladnění potravin, stejně jako k ustájení zvířat. Parkovat můžete přímo na pozemku o velikosti 728m2 a k opuštění domu poslouží hned tři samostatné vchody. Na sjezdovku či do centra obce, kde naleznete veškerou občanskou vybavenost, to budete mít pouze pár metrů. Mohli byste najít lepší nabídku? Zavolejte mi a můžeme spolu domluvit prohlídku.

Stará cena

8 320 000,-

Sníženo na

5 720 000,-

Videoprohlídka

Půdorysy


rokytnice_prizemi_popis roudnice_pudorys roudnice_pudorys_1 roudnice_pudorys_2 roudnice_pudorys_3sklep1sklep_2

Katastrální mapa

kat-mapa_rokytnice_1

Rokytnice nad Jizerou

Historie 

 

Rokytnice nad Jizerou je město a horské letovisko v západních Krkonoších. Nachází se v Libereckém kraji, v okrese Semily, v protáhlém údolí Huťského potoka mezi masivy hor Stráž, Čertova hora a Lysá hora a podél levého břehu řeky Jizery. Žije zde přibližně 2 500 obyvatel.  

Nadmořská výška: 520 m Rozloha: 36,94 km² 

Byla osídlována již v polovině 16. století. Byla založena kolem roku 1574 a jméno získala od Huťského potoka. Původně se mu říkalo „Rokytnice" podle přídavného jména „rokytná", což znamená voda, tekoucí mezi rokytami (vrbami). 

První obyvatelé těžili v údolí Huťského potoka dřevo, měď, olovo a stříbro. Zdejší ložiska rud nechal zkoumat roku 1625 Albrecht z Valdštejna, přičemž byla odkryta celá řada dřívějších důlních prací. Povolán byl odborník z Jáchymova. Valdštejn vydal řád, ve kterém horníkům slíbil obytná stavení a možnost získání selských usedlostí za výhodných podmínek. 

Nejvýše položeným dolem v oblasti byl „Vysoký hrad" na Kotli. Ruda odtud musela být snášena do Rokytnice, za jeden dopravený centýř (61,6 kg) se roku 1630 platilo 12 krejcarů. Valdštejnova smrt bohužel znamenala úpadek rokytnických dolů. Po ukončení třicetileté války byl učiněn pokus oživit vesměs zpustlé a zatopené šachty, jen málokteré z důlního zařízení totiž zůstalo v provozu. Rokytničtí těžaři žádali o státní podporu k otvírce stříbrné žíly, ale marně. Z roku 1814 se dochovaly zprávy o prohlídce dolů na kalamín a žádost o povolení dolování olověných rud. V letech 1853 - 1856 byla v Horní Rokytnici dokonce postavena úpravna a třídírna rud, ale projekt přinášel jen ztráty. Marný byl i pokus o těžbu z roku 1909. 

Velmi důležitá byla v Rokytnici sklářská tradice. V západní části Krkonoš byl dostatek dřeva, zdejší oblast nebyla zatížena úkolem dodávat dřevo pro kutnohorské doly jako ve východní části hor. Již před rokem 1562 založil majitel panství Arnošt z Újezdce a Kunic v Rokytnici huť, v níž pracovala známá sklářská rodina Schürerů. Huť se ovšem také musela později za dřevem stěhovat. Rokytnická sklárna byla v provozu od roku 1574 do roku 1599. 

Po třicetileté válce bylo Rokytnicko převážně protestantského vyznání. Hejtman jilemnického panství Jiřík Hartmann z Hartenštejna v soupisu poddaných roku 1651 neměl u jediného člověka zaznamenáno, že je katolík. Misionář Kašpar Dirig z Tovaryšstva Ježíšova pak o pár let později jen konstatoval, že se s tím prakticky nedá nic dělat. Nicméně se o to pokusil a získal i několik zarytých kacířů. A tak se o sv. Janu roku 1680 rozhořel na Kotli velký oheň, který měl dokumentovat vítězství církve. Páter to ale neměl vůbec jednoduché. Během mise bylo jeho rokytnické obydlí třikrát přepadeno. 

O protireformačních taženích se vyprávěly někdy i značně nadsazené příběhy, na druhé straně vznikala řada sekt, z nichž nejsilnější byli adamité. Na Rokytnicku docházelo i ke vzpourám nespokojených poddaných - např. roku 1704 při stavbě pivovaru. Původně dřevěný protestantský kostel z roku 1598 byl nahrazen v době protireformace zděným objektem. V letech 1752 - 1759 byl na jeho místě postaven jednolodní pozdně barokní kostel sv. Michala podle plánů neznámého vídeňského architekta. Zařízen byl v klasicistním stylu. Cínová křtitelnice přibyla roku 1793. 

Především v letech 1775 – 1776 se sedláci bouřili na více místech v Čechách. Narozdíl od jiných panství se ale němečtí obyvatelé Rokytnice nepřidali k českým povstalcům, naopak se postavili za panského úředníka a pomáhali povstání potlačit. V červnu 1776 se lidé ozbrojili vidlemi, puškami a šavlemi a zaútočili na panský dvůr a na faru. Majitel bělidla a lesmistr je se svými lidmi odrazil. Definitivní pořádek zjednali husaři. Vůdcové povstání byli chyceni a zemřeli v žaláři. 

V 18. století se velká část obyvatel Rokytnice věnovala tkalcovství. Počátkem 19. století byla však domácí práce vytlačována tovární textilní výrobou - to vedlo k dalším nepokojům. 1. 12. 1839 bylo zničeno zařízení mechanické přádelny J. Grossmanna. Roku 1873 zde byla založena nižší tkalcovská škola. 

Rozvoji průmyslu pomohlo i vybudování železniční trati Martinice v Krkonoších - Rokytnice nad Jizerou, jež byla slavnostně otevřena 7. 12. 1899. Roku 1903 byla ve středu města postavena secesní radnice s 37 m vysokou věží, v sedmdesátých letech 20. století byla zrekonstruována. 

Po druhé světové válce v Rokytnici nadále pokračovala textilní výroba. Město ale začalo postupně nabývat stále většího významu jako oblíbené sportovní a rekreační centrum. 

 

 

Vyžití 

Letní Rokytnice nad Jizerou Vám nabízí nepřeberné množství značených turistických tras, které Vás zavedou až na vrcholky našich krásných hor např. na Pramen Labe nebo na horskou chatu Dvoračky. 

V posledních letech přibývá značených cyklo-turistických tras i u nás na horách. Krásný výlet Vás čeká na vrch Stráž a nebo na Huťský vodopád. 

Vaši pozornost upoutá pozdně barokní kostel sv. Michala či secesní radnice. V  okolí naleznete hrady, zříceniny, kostely, kapličky a muzea. Cílem Vašich výletů se mohou stát i ZOO a skály v nedalekém Českém ráji. 

Horská chata Dvoračky a Štumpovka leží v nadmořské výšce 1.140 m n.m. mezi Lysou horou a horou Kotel na křižovatce turistických cest Dvoračky - Rokytnice n. J., Studenov, Harrachov, Mísečky, Špindlerův Mlýn, Rezek.Dnes jsou Dvoračky navštěvovány pro svou domácí pekárnu, vynikající kuchyni, horské speciality a přijatelné ceny. 

Na okolních loukách rostou vzácné rostliny - arnika horská, hořec tolitovitý, sasanka narcisokvětá atd. 

Muzeum a galerie Starý kravín ve Františkově nabízí stálé expozice popisující dřívější nelehký život v Krkonoších. K vidění jsou nástroje, jimiž si lidé dříve obstarávali obživu, či sbírka hasičské techniky. 

Vrch Stráž (u nás zvaný Strážník) je jedním ze strážných vrchů, z kterých v minulosti měli být varovány okolní vesnice před vpádem nepřítele. Toto ohňové poselství se mělo od nás z hor dostat přes vrch Kozákov až do kraje, do středu Čech. Skalní vyhlídka Strážník leží v nadmořské výšce 778 m.n.m. a nabízí krásný výhled nejen na celou Rokytnici, ale i na Lysou horu a Kotel. 

Huťský vodopád byl v minulosti vyhledávaným výletním místem. Byla zde restaurace, kde se každou neděli pořádaly tancovačky. V huťském vodopádu padá voda z výšky 20 m a vodopád je napájen Huťským potokem, který pramení pod chatou Dvoračky. Název Huťský vznikl podle první sklářské huti v Krkonoších, ve které pracovala známá sklářská rodina Schürerů od roku 1562. 

V okolí Rokytnice naleznete mnoho dalších turistických cílů- muzea, kaple, rozhledny, jeskyně, církevní památky, skály, vodopády, hrady, zříceniny i zámky, takže je tu úžasná možnost celoročně poznávat krásy Krkonoš. 

Najdete zde i velké množství lanových drah po celý rok. Nejblíže například Horní domky nebo Čertova hora, ale i spousta dalších.  

Nesmíme ale zapomenout ani na sportovní vyžití, kterým není jen pěší či cykloturistika a v zimě samozřejmě to nejlákavější - lyžování. K tomu samozřejmě velmi dobře poslouží největší lyžařský areál v ČR. 

Čekají tu perfektně upravené běžecké tratě či sjezdovky, které se v případě nedostatku sněhu uměle zasněžují sněžnými děly. Kompletní péči zajišťují servisy lyží sjezdových i běžeckých, půjčovny lyží, lyžařské školy. Přímo do lyžařského centra zajíždí speciální autobus SKIBUS, upravený pro lyžaře.Na sjezdaře v lyžařských střediscích Rokytnice nad Jizerou čeká na tři desítky vleků a dvě čtyřsedačkové lanovky. Lanová dráha Lysá hora měří 2.198 m a je druhou nejdelší v České republice. Běžkařům poslouží výborně běžecké trasy v areálech U kapličky a Pod Dvoračkami s kvalitní bílou stopou. 

V blízkosti Rokytnice nalezenete ale i paragliding, kuželnu, kluziště, snowtubing i summertubing, tenis, lanové dráhy, bikepark, bobovou dráhu, tenisové kurty, zahrát si můžete fotbal, volejbal, možnost koupání můžete zvolit na koupališti, či aquaparku. A pro vodáky poslouží velmi dobře řeka Jizera. Naleznete zde i dětská a sportovní hřiště, můžete se zde projet na koni či v saních jimi taženými, zahrát si golf či outdorové hry. 

Možností tu je mnoho, jak tu člověk může strávit čas, pomineme-li, že hlavním přínosem je to, že budete sice ve městě, ale i v přírodě na čerstvém vzduchu. 

 

 

Veronika Kobližková

Již nějakou dobu se pohybuji v oblasti realit a i mé předchozí pracovní aktivity byly spojené s úctou a profesionálním přístupem ke klientům. Ale v době, kdy jsem se rozhodla prodat náš byt a přiznávám, že to bylo pro mne jako pro fyzickou osobu dosti náročné, když si uvědomíme, co všechno to obnáší, velmi rychle jsem začala přemýšlet o službách realitního makléře. Bohužel i já jsem se setkala s tím, co jsou nuceni absolvovat všichni, kteří se rozhodnou nejprve prodávat sami a to bylo spouštěčem, díky kterému jsem se tomu začala věnovat naplno.  

 

 


Veronika Kobližková

Kontaktní formulář

Stáhnout PDF