Jak blízko byste to chtěli mít do centra Prahy? Co třeba byt či kancelář na prestižní adrese hned u Karlova mostu? Saský dům v Mostecké ulici s dlouholetou historií, kam do hostince U Štajniců občas zavítal i Palacký, Neruda či Mozart na pivo, právě takovým místem je. A já vám právě teď nabízím jeden z jeho pavlačových bytů. Dvě velké místnosti s vysokými klenbovými stropy nabízí mnoho prostoru pro improvizaci, stejně jako velká špaletová okna dostatek světla. Najdete zde samozřejmě i samostatnou kuchyň a prostornou koupelnu, takže zbývá už jen se nastěhovat a přizpůsobit obrazu svému. Pokud uvažujete, zda je tento byt přesně tím, co hledáte, neváhejte mě kontaktovat pro více informací a případnou prohlídku.
Stará cena
24 000 000,-
Snížená cena na
19 500 000,-
Saský dům - doklad profání architektury lucemburské gotiky - je jednou z nejdůležitějších článků pražské historické architektury. Význam domu spočívá i v pohledově exponovaném místě v sousedství věží Karlova mostu a je jedním z nejstarších domů palácového typu v Praze.
Původní kupecký dvůr věnoval r. 1348 Karel IV. spolu s mosteckými věžemi saskému vévodovi Rudolfu I., který zde vybudoval výstavní gotický palác, renesančně přestavěný po r. 1592 Giovannim Bussim de Campione. Klasicistní 3. p. a dvorní stavení byly dostavěny v letech 1826-28. Díky tomu Saský dům spojuje prvky gotické, renesanční a klasicistní architektury
Z původně gotického areálu se zachovaly sklepy a zdivo v přízemí s výběhy lomených arkádových oblouků, které byly zaznamenány při stavebně historickém průzkumu. V létě roku 1503 dům zachvátil požár, který zničil dalších šest desítek okolních domů. Obnova v renesančním slohu byla zahájena až za vlastnictví Trčků z Lípy . Při této přestavbě přibyla další patra, byly zazděny arkády v přízemí a vytvořen renesanční portál, který jako jediná připomínka tohoto období zůstal dodnes, po přestavbě objektu v letech 1826–1828, kdy dům získal svou dnešní klasicistní podobu.
V průběhu 19. století v domě sídlil hostinec a kavárna majitele Steinitze, kde se scházely osobnosti českého národního života jako třeba František Palacký, ale čas od času sem zavítal i Wolfgang Amadeus Mozart, či Jan Neruda, který o něm psal i v jedné ze svých Povídek Malostranských. Podle majitele V. Steinitze nese budova svůj druhý název „U Steinitzů“ (či U Štejniců apod.). V letech 1898–1932 zde pak provozoval knihkupectví a papírnictví první český filmový herec a kabaretiér, Josef Šváb-Malostranský, po jeho smrti obchod převzal jeho syn Karel Šváb popravený v roce 1942 nacisty.
Rozsáhlá parcela zaujímá většinu bloku mezi ul. Mosteckou, Lázeňskou a Saskou až po Juditinu mosteckou věž. Je zastavěna monumentální trojkřídlou třípatrovou budovou kolem obdélného dvora a přízemním dvorním stavením při již. ohradní zdi do Saské ul. Fasáda do Mostecké je osmiosá (se sedmi osami sdruženými). Hladkou plochu horizontálně člení průběžné podokenní římsy a nad 2. p. bohatá kordonová římsa na konsolách (pův. korunní římsa ren. paláce). Nároží do Lázeňské ul. do výše 2. p. zvýrazňuje bosáž. Přízemí prolamuje renesanční kamenný portál s předloženými pilastry na soklech, ukončený přímou římsou. Kamenná ostění sousedních výkladců jsou novodobá. Okna rámují šambrány v 2. p. doplněné o přímé nadokenní římsy. Okna v klasicistním 3. p. jsou bez šambrán. Pětiosá fasáda do Lázeňské ul. je členěná shodně. Do Saské se obracejí fasády bočních křídel mezi nimiž probíhá hladká stěna přízemního dvorního stavení. Tříosá fasáda záp. křídla i dvouosá fasáda vých. křídla jsou hladké. Dvorní fasáda hl. budovy měla v přízemí otevřené arkády na pilířích, dnes zazděné. 1. a 2. p obíhají pavlače, podklenuté polovalenou klenbou, pavlač 3. p. nesou kamenné konsoly. Fasádu přízemního dvorního stavení otevírají v levé části polokruhové arkády, vpravo je členěna pásovou rustikou. Podsklepeno je sev. a záp. křídlo. Sklepy mají renesanční původ a zaklenuty jsou valenými a výsečovými klenbami. Ve severových. části vedle Juditiny věže se nacházejí valeně klenuté sklepy ještě v úrovni 2. suterénu. Dispozice přízemí je dvoutraktová. Průjezd do dvora je zaklenut valeně s trojúhelnými výsečemi, vlevo na něj navazuje dvojramenné pískovcové schodiště podklenuté valenými klenbami. Podesty klenou křížové klenby s půlkruhovými nikami v čelní stěně. Celé přízemí je vybaveno převážně valenými klenbami s výsečemi. V záp. křídle jsou zazděné loggie klenuty křížově. Přízemní dvorního stavení je plochostropé, dvě místnosti na záp. straně jsou zaklenuty plackami. 1. p má shodnou dispozici s přízemím. Pův. na schodiště navazovala klenutá síň v celé hloubce budovy, dnes předělená příčkou, otevřená do dvora dvěma arkádami. Po jejích stranách jsou v hl. křídle plochostropé místnosti s vpadlými stropními zrcadly. Prostory dvorního traktu jsou klenuty křížově. Místnosti vých. křídla jsou plochostropé, navazující chodba je klenuta plackami. 2. a 3. p. má shodnou dispozici, všechny prostory kromě schodiště jsou plochostropé. Ve dvou místnostech 2. p. jsou bohaté klasicistní ornamentální parkety, vykládané z tmavého a světlého dřeva.
Již nějakou dobu se pohybuji v oblasti realit a i mé předchozí pracovní aktivity byly spojené s úctou a profesionálním přístupem ke klientům. Ale v době, kdy jsem se rozhodla prodat náš byt a přiznávám, že to bylo pro mne jako pro fyzickou osobu dosti náročné, když si uvědomíme, co všechno to obnáší, velmi rychle jsem začala přemýšlet o službách realitního makléře. Bohužel i já jsem se setkala s tím, co jsou nuceni absolvovat všichni, kteří se rozhodnou nejprve prodávat sami a to bylo spouštěčem, díky kterému jsem se tomu začala věnovat naplno.